write about “moon milk” https://40aprons.com/moon-milk/ see rubric. ONLY questi

For This or a Similar Paper Click Here To Order Now

write about “moon milk” https://40aprons.com/moon-milk/
see rubric. ONLY questions for “Raw Materials – 15 points” need to be done. 1 paragraph for each question
What ingredients/raw materials in this product?
o Keep in mind they will be different than ingredients you use to cook at
home
▪ E.g. Is it feasible to buy fresh egg yolks because you now need to
pay for refrigerated transportation and storage, buy small amounts
at a time because they spoil quickly which increases cost, or would
powdered egg yolks be a better option?
o What is the cost of the raw materials, and the total estimated cost per sales
unit? (use any online bulk pricing (e.g. Alibaba) minimum order quantity for
pricing raw materials, using grocery store prices doesn’t work)
o Be mindful of cost when it comes to choosing raw materials because it
dictates your sales price, which needs to be reasonable

For This or a Similar Paper Click Here To Order Now